Memede Sertlikler

Memede sertlikler, meme hastalıkları içerisinde önemli bir yer tutmaktadır. Kadınlar genellikle hekime memede ağrı şikayetiyle gelirler. İkinci sıklıktaki şikayet, memede sertliklerdir. Memede sertliklerin %80-90’ı aslında iyi huyludur. Ancak, %10 oranında görülen, kötü huylu bir olguyu atlamamak için, memede sertlik görüldüğünde hekime gitmek şarttır.

Memede sertlikler dendiğinde akla gelenlerden iyi huylu olanları, içi sıvı dolu torbacık şeklindeki kistler, sınırı düzenli olan, yuvarlak ve iyi huylu sertlikler, kadınların bir çoğunda görülen fibrokistik denilen iyi huylu bazen yumuşak bazen sert meme yapıları, bazen kanserle karışabilen bazen de kanserleşebilen filloides hastalığı sayılabilir.
Burada önemli olan, memede bir sertlik olduğu zaman mutlaka hekime başvurmak gerektiğidir.
MEME CERRAHİSİ
Koltuk Altında Sertlik

Koltuk altında sertlikler, meme hastalıkları içerisinde önemli yer tutan bir başka bölümdür. Koltuk altında bir sertlik olduğunda en önemli nokta, memede bir kanseri atlamamaktır. Çünkü memede bir kanser olduğu zaman, kanserin ilk yayılacağı yer genellikle aynı taraftaki koltuk altı lenf bezleridir. Bunun bir aşama sonrası da genelikle başka organlara yayılımıdır.

Memeye ait bir kanser, koltuk altında bir sertliğe yol açabileceği gibi, vücudun başka yerindeki bir kanser de koltuk altında sertliğe yol açabilir. Ya da iyi huylu bir enfeksiyon, iyi huylu başka bir hastalık da koltuk altında sertliğe yol açabilir. Burada, ayırıcı tanıyı yaparken, memenin ve koltuk altının muayenesi, radyolojiyle değerlendirilmesi ve gerektiğinde başka organların da değerlendirilmesi önem arz eder.
Meme Başı Akıntıları

Meme başı akıntıları, meme hastalıkları içerisinde önemli bir bölümü oluşturmaktadır. Meme başındaki akıntılar değişik renk ve miktarlarda olabilir. Yani su renginde olabileceği gibi sarı, yeşil ya da kan renginde de olabilir. Renkten çok gelen akıntının miktarı, buna eşlik eden memede bir sertlik olup olmaması ve koltuk altında bir kitlenin olup olmamasıdır. Önemli nokta, meme başı akıntısının altında bir kanser olup olmadığını araştırmaktır.

Kanser odaklı olmayan bir akıntının tedavisi daha kolaydır. Eğer bir enfeksiyonsa, ilaç tedavisiyle veya ufak bir müdahaleyle iyileştirmek mümkündür. Ancak, meme başından kanlı bir akıntı gelir ve memede de bir sertlik ele gelirse, bunun altında bir kanser yatma ihtimali vardır.
Sonuç olarak; meme başı akıntıları, çoğu masum olmakla birlikte, az oranda bir kanseri de gizleyebilir. Bu nedenle, olası bir kanseri atlamamak için çok özen gösterilmelidir.
Meme Enfeksiyonları

Meme enfeksiyonları, meme hastalıkları içerisinde,  iyi huylu olan ancak yine de tedavi gerektiren önemli bir bölümü oluşturmaktadır.
Bu enfeksiyonlar, non-spesifik denilen, sıradan mikropların yol açtığı ve antibiyotik tedavisi ve gerekirse ufak bir cerrahi müdahale ile geçen tipte olabilir. Veya spesifik denilen örneğin tübeküloz, mantar gibi bazı hastalıklara bağlı olup özel tedaviler gerektirebilir. Önemli olan, bir kişide hem meme enfeksiyonu olup, hem de kanser olabileceğidir. Bu durumda kanseri atlamamak için muayene ve radyolojik tetkikleri uygun şekilde yapmak büyük önem arz etmektedir.

Bir diğer önemli konu da; geçmeyen, tekrarlayan enfeksiyonlardır. Burada ya kronik bir enfeksiyona bağlı oradaki dokunun yapısının bozulması söz konusudur ve kalıcı bir iyileşmeyi sağlamak için cerrahi bir müdahaleyle o bölgenin alınması gerekebilir ya da bunu tetikleyen başka bir tümöral hadise de olabilir. Bu bakımdan, meme enfeksiyonlarına, önce bir genel olarak yaklaşırken, gereğinde özel enfeksiyon olabilme ihtimalini veya kanser olabilme ihtimalini de düşünmek gerekmektedir.
Op.Dr. Erdem YÜCEL
Genel Cerrahi Uzmanı
Tel  :0 (252) 316 66 20
Gsm:0 (532) 292 81 85
Adres: Tepecik Mahallesi Turgutreis Caddesi No:25 (Merkez Sağlık Ocağı Karşısı ) Bodrum - MUĞLA
Tel: 0 (252) 316 66 20 Gsm: 0 (532) 292 81 85 Fax: 0 (252) 313 68 69